Monika DEBNÁROVÁ
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Aktuálne informácie o fungovaní očkovania vo Veľkokapacitnom očkovacom centre v DK Vajnory.

Aktuálne informácie o fungovaní očkovania vo Veľkokapacitnom očkovacom centre v DK Vajnory.
Mestská časť Vajnory otvorila v DK Vajnory Veľkokapacitné očkovacie centrum. Kde, čo a kedy ako funguje sa dočítate v článku.
Milí Vajnoráci, od včerajšieho dňa (11.05.2021) sa môžete dať zaočkovať aj vo Vajnoroch. Mestská časť spustila Veľkokapacitné očkovacie centrum v Dome kultúry Vajnory. Ako som vám sľúbila, nižšie si nájdete aktualizované odpovede na vaše otázky...
 

Ktoré dni sa bude očkovať?

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Dome kultúry Vajnory bude zabezpečovať očkovanie v utorky, stredy a soboty (zdroj: vajnory.sk)

Akou vakcínou sa očkuje vo Veľkokapacitnom očkovacom centre vo Vajnoroch?

Pfizer BioNTech (Comirnaty) – Vakcína proti koronavírusu. (zdroj: Vajnory.sk) Viac o vakcíne sa dočítate TU

Ako sa môžete prihlásiť na očkovanie?

Prihlasovanie na očkovanie spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (teda nie Mestská časť Vajnory). Z uvedeného dôvodu je potrebné sa na očkovanie zaregistrovať cez portál vakcinacia.nczisk.sk., prípadne korona.gov.sk
 
!!! IBA PRE VAJNORÁKOV!!!!
 
Novinkou je aj SENIOR TAXÍK, ktorý poslúži na prepravu seniorov do a z očkovacieho centra, aby sa mohli do veľkokapacitného očkovacieho centra vo Vajnoroch na očkovanie objednať a nemuseli tak merať dlhú cestu za vakcínou cez celú Bratislavu. Linka funguje od piatku 14.5.2021.

Ostattní v prípade doplňujúcich otázok ohľadom očkovania kontaktujte priamo NCZI 0800 174 174. 

Kto sa môže prihlásiť na očkovanie?
Aktuálne informácie nájdete na portáli vakcinacia.nczisk.sk/registracia.
 
Existuje možnosť očkovania aj pre náhradníkov? 
Áno, stačí prísť okolo 15,30 hod. pred budovu a pokiaľ v ten deň zostanú neminuté vakcíny, zdravotníci ich ponúknu náhradníkom v zmysle pravidiel. Získanie očkovania neupotrebenou vakcínou nie je nárokovateľné! Všetko závisí od množstva neupotrebenej vakcíny. 

Čo sa deje po registrácii? 

  • je Vám pridelený PIN kód (identifikačný údaj), ktorý obdržíte aj na uvedené kontaktné údaje zadané počas registrácie,
  • PIN kód slúži na všetky zmeny, ktoré môžete realizovať, starostlivo si ho uschovajte,
  • po registrácii budete zaradení do zoznamu čakateľov na termín (termíny sú priraďované prioritne podľa veku a aj ochorenia),
  • v prípade, že je voľný termín na očkovanie, informácia o priradenom termíne a mieste očkovania Vám príde najneskôr 2 dni pred očkovaním na Vaše kontaktné údaje spolu s ďalšími potrebnými informáciami. 

 

Priebeh v deň očkovania

Dokumenty potrebné pri očkovaní nájdete na odkazoch nižšie (Poučenie a Dotazník). Najleepšie je ak si ich vyplníte vopred v pohodlí domova. Ak takú možnosť nemáte, dokumenty sú dostupné aj priamo na mieste očkovania.
Príďte načas (maximálne 5 minút pred termínom, ktorý ste dostali v SMS). Nechoďte zbytočne skoro, aby sa pred očkovacím centrom netvorili zbytočné rady. Na rad sa dostane každý objednaný.
Ako sa mám obliecť na očkovanie?
Dajte si také oblečenie, vďaka ktorému si budete môcť ľahko obnažiť jedno rameno ruky (ktorú nepoužívate na písanie, či iné pravidelné činnosti).
Ako dlho trvá zaočkovanie?
Samotné zaočkovanie trvá asi minútu, ale pred ním treba zodpovedať otázky lekára, odovzdať vopred vyplnené tlačivá a po skončení očkovania je potrebné ešte približne 15 minút zotrvať na mieste za účelom pozorovania, či nenastali vedľajšie účinky.
Aké môžu nastať vedľajšie účinky?
Ako každý liek aj vakcína môže mať niektoré sprievodné účinky, ktoré trvajú zväčša 1-2 dni. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patría bolestvosť a začervenanie v mieste vpichu, pocit únavy, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, nevoľnosť, zvýšená telesná teplota a alebo horúčka, príznaky podobné chrípke.
Čo robiť v prípade, ak nastanú vedľajšie účinky?
Pri bolesti a začervenaní v mieste vpichu si prikladajte na miesto vpichu studené obklady, zľahka umývajte postihnuté miesto vodou a mydlom. S ramenom cvičte. Oddychujte a v prípade bolesti a zvýšenej teploty užite Paracetamol 500mg každých 6 hodín. Dávkovanie neprekračujte. I keď zvýšená telesná teplota, alebo mierna horúčka sa radia medzi nežiadúce účinky vakcíny, pri teplote nad 38 stupňov kontaktujte svojho lekára, aby zvážil ďalší postup.
Pri príznakoch podobných chrípke oddychujte a pite viac tekutín. Kontaktujte svojho lekára aby vám odporučil vhodné lieky proti bolesti. Ak príznaky neustúpia do 3 dní, prípadne sa vyskytnú iné nežiaduce účinky alebo sa zmení váš zdravotný stav.
V prípade akýchkoľvek zhoršení vášho zdravotného stavu kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. (NCZI, korona.gov.sk)

 

Ako sa správať po očkovaní?

Po očkovaní si na zmiernenie ppríznakov a ľahký priebeh nežiadúcich účinkov vyhraďte čas tak, 2 až 3 dni ste nemali náročný program, aktívne necvičte, zdržte sa náročnej fyzickej práce, abstinujte, oddychujte. Vedľajšie účinky očkovania budú potom miernejšie a postupne odznejú.
 
IBA PRE VAJNORÁKOV!!!!
 
Cieľom samosprávy je pomôcť miestnym obyvateľom, aby nemuseli merať dlhú cestu za očkovaním.
Zdroj: vajnory.sk, www.nczisk.sk, korona.gov.sk, telefonické preverovanie, osobné zisťovanie
 
Doplňujúca informácia pre tých, ktorí sa potrebujú dať otestovať anitigénovým testom: Možnosť otestovať sa vo Vajnoroch  antigénovým testom bude možnáv areáli Alviano iba do konca júna 2021, 
-------------------------
*V rámci registrácie cez portal nczisk, alebo korona.gov.sk je zatiaľ možné iba vybratie okresu, kde vám systém sám pridelí najbližšie očkovacie miesto, kde je vakcína pre vás dostupná. 
Aktualizované 12.06.2021